Dragulji Loruna
Autor: Lorna Velenik Žufić, 1. 10. 2021.

Veoma smo ponosni što su naše učiteljice Daliborka Škofić i Ivana Lončarić s grupom učenika 2.a razreda sudjelovale u predstavi Istra inspirita “Dragulji Larona /Le gemme di Laron”. Ovaj događaj je organizirala Turistička zajednica općine Tar-Vabriga u suradnji s Istarskom razvojnom turističkom agencijom povodom obilježavanja Svjetskog dana turizma u Istri. Naše učiteljice i učenici bili su dio predstave koja je na humorističan način prikazala život Rimljana na ovoj lokaciji u antičko doba. Predstava se održavala na tri lokacije. Prva lokacija bila je lokacija nekadašnje rimske vile izgrađene na Lorunu. Ova vila bila je vlasništvo rimskog konzula koji se zvao  Sisenna Statilie Tauro. On je bio vlasnik mnogih maslini ka u okolici vile. Bavio se proizvodnjom maslinovog ulja, a da bi to ulje prodavao, trebalo mu je mnogo amfora, te je dao sagraditi tvornicu amfora. Tu se od 1. do 5. stoljeća nalazilo najveće postrojenje za manufakturnu proizvodnju keramike na području Istre, pa i šire. Druga lokacija bila je lokacija te tvornice amfora i tu je prikazan rad robova u tvornici. Na trećoj lokaciji bili su postavljeni štandovi s raznim jelima koja su se jela u ono doba. Djelatnice Općine Tar- Vabriga obučene u Rimljanke počastile su sve prisutne. Šteta što nismo svi bili tamo.

Klikom na Više pogledajte još slika