Festival matematike online
Autor: Lorna Velenik Žufić, 21. 5. 2021.

Svake godine naši učenici sudjeluju na Festival matematike. Obično ovaj festival bude organiziran u Puli za našu županiju i to je našim učenicima prekrasan izlet. Ove godine nažalost je sve online zbog epidemioloških mjera, te je i ovaj festival tako organiziran. Iako su propustili izlet naši učenici nisu propustili priliku da pokažu svoje matematičko znanje i vještine. U sklopu Festivala održava se ekipno natjecanje iz matematike „Ekipa za 5+“. Na ekipnom natjecanju mladi matematičari kroz timsko rješavanje uče se modernom obliku rada, danas traženom u svim djelatnostima. U natjecanju mogu sudjelovati svi učenici zainteresirani za matematiku,a svaka škola može prijaviti proizvoljan broj ekipa. Natjecanje za učenike osnovnih škola odvija se u tri kategorije, PIKO – učenici 3. i 4. razreda, MIKRO – učenici 5. i 6. razreda  i  MEGA – učenici 7. i 8. razreda.  Tim čine 4 učenika. U našoj školu trečaši su rješavali zadatke u školi. U svakom timu bila su po dva trečaša i dva četvrtaša. Četvrtaši su se uključili u tim virtualno preko teamsa. To je prvi puta da smo imali ovakve ekipe,ali suradnja je bila izuzetno dobra. Učenici viših razreda bili su svi online u teamsu.  U našoj se školi ove godine natjecalo ukupno 16 učenika nižih razreda raspoređenih u četiri PIKO ekipe, te 40 učenika viših razreda raspoređenih u sedam MIKRO i tri MEGA ekipe. U  90 minuta učenici su  rješavali  45 zadataka različite zahtjevnosti,a svaka ekipa je zadatke rješavala zajedničkim snagama. Rješavajući izuzetno zahtjevne matematičke zadatke, učenici su pokazali zavidnu razinu matematičkih znanja i postigli izvrsne rezultate. Natječu se učenici cijele Hrvatske, ali i ekipe Centara izvrsnosti, tako da je konkurencija zaista jaka.

PIKO ekipa RAKALJ u sastavu  Evan Bernobić i Katja Mihoković iz 4. razreda, te Sara Marušić i Lucas Vujić iz 3. razreda osvojili su visoko 5. mjesto, a odmah za njima 6. mjesto osvojili su u PIKO ekipi RAKOVCI  Lana Babić i Doris Čutura iz 4. razreda, te Rene Circota i Leni Miljanović iz 3. razreda u konkurenciji od 48 ekipa.

MEGA ekipa  HRBOKI u sastavu Tena Mihoković i Antonio Živić iz 8. Razreda, te Eva Barbara Janko i Goja Alihodžić iz 7. razreda plasirali su se na izuzetno 9. Mjesto u konkurenciji  37 ekipa.

Sve ostale rezultate možete pogledati na web stranici MDI: https://drive.google.com/file/d/1VK7v0GdCZT7xy8SvKLC49ySJX_EnU9S4/view

Od srca čestitamo svim učenicima na iskazanoj volji i sudjelovanju na ovom  izuzetno  zahtjevnom matematičkom  natjecanju.